
Er du en dygtig og engageret systemkonsulent, og vil du spille en væsentlig rolle i et kompetent IT-fællesskab, der samarbejder om at sikre og udvikle IT-infrastrukturen på tværs af uddannelser, teknologi og mennesker? Så har vi jobbet for dig i ESIS!
Til ESIS – Erhvervsskolernes IT-samarbejde - søger vi netop nu en dygtig og serviceorienteret systemkonsulent, der kan navigere i krydsfeltet mellem uddannelse, teknologi og mennesker.
Dine primære arbejdsopgaver bliver drift og implementering af systemer, der er i spil på medlemsskolerne i samarbejde med såvel leverandører som skolerne.
ESIS - din nye arbejdsplads
ESIS er et IT-samarbejde mellem 16 selvejende institutioner, der udbyder ungdoms- og voksenuddannelser. Den samlede brugerskare indbefatter omkring 35.000 elever og 7.000 ansatte.
Skolerne er selvejende og forskellige, teknisk såvel som organisatorisk, og stiller store krav til en differentieret håndtering af driften. Vores miljø har mange bevægelige dele og vores opgave er at sikre, at komponenterne fungerer harmonisk, både hver for sig, og sammen.
Du bliver en del af et dynamisk IT-team på 10 personer og indgår i den daglige drift og udvikling i ESIS. Vi har fokus på kvalitet i driften og engagerer os i at udvikle projekter, der bidrager til at løse udfordringer i forhold til organisationernes behov i forandring.
For at lykkes med opgaven er det afgørende, at vi formår at opbygge og vedligeholde stærke relationer med både interne og eksterne aktører.
ESIS-teamet har ansvar for support af skolernes it-afdelinger, servere, sikkerhed, en række platforme og infrastruktur. Arbejdsopgaverne dækker design, udvikling, test, dokumentation, installation og drift:
- Drift og support af infrastruktur i Microsoft miljø
- Drift og support af administrative platforme
- Datacenter, storage og backup
- Netværk baseret på Cisco udstyr
- Teknisk sparring i teamet og IT-medarbejdere på medlemsinstitutionerne
Stillingen giver udfoldelsesmuligheder til en ambitiøs og faglig stærk systemkonsulent med et stærkt, personligt drive og som sætter pris på at levere resultater.
Vi lægger vægt på, at du kan sætte flueben ved en række af nedensteånde
- Er certificeret inden for Microsoft- eller Cisco-teknologier
- Har erfaring med databaser f.eks. SQL
- Har erfaring med drift og support af forretningsapplikationer
- Har erfaring med datacenter, virtuelle servere og Active Directory
- Har indsigt i Linux, Nextcloud eller andre lignende teknologier
- Har en forretningsmæssig og kundeorienteret tilgang til opgaveløsning og arbejder struktureret
- Prioriterer indsatsen med test og dokumentation
- Har en stærk ansvarsfølelse og forpligtigelse over for de opgaver, du påtager dig
- Har gode kommunikations- og samarbejdsevner
- Har relevant uddannelse, der matcher de stillede krav
Som vores nye systemkonsulent i ESIS får du:
- Fagligt dygtige kolleger
- Et spændende og meningsfuldt job med stor betydning for mange undervisere og elever
- Ansvar, indflydelse og meningsgivende opgaver
- Personlig og faglig udvikling – bl.a. i form af kurser, introduktion og videndeling
- Erfarne og sparringsparate kollegaer, der samtidig prioriterer at have det sjovt sammen
- Plads i en kultur præget af samarbejde, kreativitet og læring
Det formelle
Stillingen er på fuldtid med ansættelse, løn og pension i henhold til organisationsaftale mellem Finansministeriet og den relevante faglige organisation.
Tiltrædelse er hurtigst muligt eller efter aftale.
Arbejdsstedet er i udgangspunktet Landbrugsvej 65, Odense S, men da samarbejdsskolerne er placeret over hele landet, vil der være perioder hvor man arbejder fra disse lokationer.
Lyder det som noget for dig?
Alle interesserede med relevant ansøgerprofil opfordres til at søge. Send os din ansøgning med dokumentation for uddannelse via sde.dk/ledigestillinger, så vi har den senest d. 8. november 2026 kl. 23.59.
Har du nogen spørgsmål, er du velkommen til at skrive til Drifts- og projektleder Tanja Damsø på tdp@esis.dk eller ringe på 22 2345 34.
Samtaler forventes afholdt i uge 47 og 48.
Går du videre til 2. samtale, vil du evt. skulle gennemføre DISC test og case.